استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت

تیرجه کرمیت با مهر استاندارد تیرجه کرمیت با مهر استاندارد

استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت

استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت تقدیم شما می شود.  چندین سال است که از چاپ کتاب جداول تیرچه های فولادی با جان باز می گذرد.  سوالاتی که به صورت دائمی برای استفاده از آن کتاب صورت می گرفت ما را برآن داشت که این ودیو را منتشر نمائیم . ودیو این فایل را جهت بهره برداری  در سایت شرکت نیز اختیار علاقمندان قرار دادیم. در کتاب چداول توضیحات و نحوه محاسبات طول تقویت و برش قائم و افقی و مسائل مربوط به دیافراگم گفته می شود. جزئیات اتصال به تیرهای اصلی اعم از بتنی و فولادی ،متناسب با رفتار دیافراگم سقف ،نیز توضیح داده شده.

استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت:

جداول تیرچه کُرمیت پارس:

کلامی با شما دوستان که می خواهيد تیرچه کُرمیت را طراحی يا توليد نمائید : تيرچه باجان باز يک سيستم بر گرفته از آئينامه های روز دنيا SJI,AISCa360-16w-rev-june-2019 است.ما از آن برای طراحی تيرچه ُکرميت و با کمک از آئينامه ACI -318_2019در طراحی تیرچه کُرمیت و با امکانات موجود ايران استفاده نمودیم. به همراه پيشرفت در اين آئينامه ها ما نيز پيشرفت کرديم . همگام با پيشرفت صنايع ياری رسان صنعت ساختمان در ايران ، سيستم سقف خودرا متحول کرديم . روزی طاق ضربی پر کننده فاصله اين تيرچه ها بود.
طاق ضربی در سقف کُرمیت-استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت پارس
طاق ضربی در سقف کُرمیت-استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت

استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت:

بلوک بتنی عريض:

سپس بلوک بتنی عريض جايگزين در بین تیرچه کُرمیت شد . سپس بلوک پلی استايرين و قالب فلزی عريض قابل برداشت. و اکنون صنعت پليمری شرکت کرمیت پارس-بلوک پلیمریرا همراه اين سقف کرده.

استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت:

پویائی:

آنچه مهم است امکان پويائی اين سيستم به همراه امکانات موجود است که آن را مطابق روز می سازد. اگر مهندسين معمار و سازه عزم آن داشته باشند که چون کشورهای پيشرفته از دهانه های بلند برای پوشش فروشگاه ، ورزشگاه و… استفاده کنند ما در کنارشان خواهيم بود. در آن جا اين تيرچه ها با فاصله زياد از هم و به همراه قالب های قابل برداشت عريض در خدمت شما خواهد بود. رمز تکامل ، پويائی است.
برای مشاهده روش محاسبه اجزاء تیرچه کرمیت به کتاب جداول شرکت کرمیت پارس و یا ودیو مربوطه مراجعه فرمائید.
 

 سقف کُرمیت یک طرح ایرانی است. با ریشه ای در تاریخ معماران ایرانی و بالندگی دانش روز جهانی. این  طرح ایرانی را پاس بداریم . موفق باشید

 

استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت -کرمیت پارس

جداول تیرچه کورمیت برای مهندسین محاسب-کرمیت پارس که در راستای اعتلای دانش فنی اجرای سقف های کُرمیت مطالب و جداول زیراز سوی شرکت کرمیت پارس  تقدیم  همکاران مهندس محاسب و پیمانکاران محترم می گردد.

کتاب جداول چاپ شده از سوی این شرکت نیزمطابق با آئین نامه AISC a360-16w-rev-june-2019 می باشد خواهشمند است از مصرف فولاد اضافی خودداری فرمائید. ضمناً میلگرد های 16 Φ و 18 Φ موجود در ایران بعضا از نوع A3 f بوده و بر اساس استاندارد 12977 غیر قابل جوشکاری هستند. از مقاطع معادل به صورت نبشی استفاده فرمائید. مهندسین محترم محاسب می توانند سوالات فنی خود را با شماره واتس آپ  شرکت کُرمیت پارس 09123454604 ارسال  و یا سوال نمایند.

مهندسین محاسب درطراحی تیرچه کُرمیت بر اساس جداول محاسباتی از مشاوره کاملا رایگان ما استفاده فرمائید.

استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت-کرمیت پارس

جداول سقف کُرمیت  از اینجا Final – دانلود کنید  .وییو های مربوطه  به روش استفاده از این جداول را درشبکه  آپارات  می توانید مشاهده کنید.

برای مشاهده  و برداشت ازجزئیات اتصال تیرچه کرمیت در سازه بتنی و فلزی  مطابق با آئین نامه  ACI, ASCE در بحث یکپارچگی ساختمان (Integrity)به ودیو جزئیات اتصال تیر چه کرمیت به اسکلت بتنی و فلزی   اینجا مراجعه فرمائید.

استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت

   مهندسین محاسب عزیز:

تعدادی از مشتریان پس از دریافت نقشه های محاسباتی جهت خرید تیرچه به این شرکت مراجعه می نمایند. بعضاً با مسائلی در دستورالعمل های اجرای سقف کُرمیت و همچنین نقشه های ساخت مواجه می شویم . این نکته ما را بر آن داشت تا ضمن بیان نکات فنی، یک فرمت استاندارد جهت استفاده مستقیم خدمتتان تقدیم کنیم . امیدواریم که از بازخوردها و انتقادهای شما در این مورد بهره مند شویم.

این شرکت  تیرچه  کُرمیت را طی چهل سال طراحی و به بازار عرضه نموده و مراحل تکامل آنرا همراهی کرده . در تدوین آئین نامه و استاندارد آن عضویت و دخالت مستقیم داشته است. بنا براین لازم می داند نکاتی را در مورد طراحی تیرچه کُرمیت مخصوص مهندسین محاسب و نکات آئین نامه و استاندارد آن به عرض همکاران برساند:

استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت

ورق سخت کننده:

بعضاً دیده شده که ورقی به نام ورق سخت کننده در وسط تیرچه های کُرمیت استفاده می شود. واقعاً مفهوم سخت کننده چیست؟. مبنای محاسباتی استفاده از آن کجاست؟ .  عده ای ازتولید کنندگان  تیرچه کُرمیت یک قطعه ورق به صورت عمود بر بال تحتانی و در امتداد جان در وسط تیرچه به طول حدود 30 تا 40 سانتی متر(شبیه ورق برشگیر) به این عنوان استفاده می کنند . مشخص است که این ورق کمکی به برش در جان نمی کند، چون معمولاً برش زیادی در وسط تیرچه نیست. این طول تقویتی به خمش هم کمک نمی کند. در آئینامه واستاندارد کُرمیت نیز این موضوع نیامده. پس مبنای استفاده ندارد.

استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت

تیرچه کُرمیت دوبل:

استفاده از تیرچه کُرمیت دوبل: در تیرچه های بتنی و براساس نشریه مربوطه، استفاده از تیرچه دوبل برای دهانه های بالاتر از هفت متر برای تیرچه بتنی الزامی دانسته. دلیل این موضوع روشن است . چراکه در پاشنه بتنی تیرچه فضای کافی برای آرماتورها، با احتساب فاصله میلگردها از هم و ضخامت پوشش بتن وجود ندارد . نمی توان مساحت زیادی از فولاد را در آن فضای محدود جای داد.  در تیرچه  کُرمیت مهندسین محاسب در نظر دارند که مساحت لازم فولاد این محدودیت را ندارد و هر مقدار لازم باشد می تواند با افزایش عرض و ضخامت آنرا فراهم کرد. البته باید توجه داشت که در مواردی مثل پیش بینی عمل باربری پل ،ازتیرچه (در کنار بازشوهای بزرگ ساختمانی ) و یا بارهای بسیار سنگین و موضعی، بعضاً می توان از دوبل تیرچه کُرمیت نیز مانند یک پل بتنی بهره گرفت.

استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت

عرض و ضخامت ورق تحتانی تیرچه کُرمیت:

استفاده از عرض و ضخامت زیاد بال تحتانی و مشخصات بال فوقانی و میلگرد جان خارج از محاسبات فنی.

تیرچه کُرمیت یک تیر کامپوزیت است که محاسبات یک تیر کامپوزیت یا مرکب عیناً برای آن می تواند صورت گیرد. محاسبه برش وارده بر تیرچه کُرمیت  ساده است و در ساختمان های مسکونی و اداری و حتی تجاری معمولا نیروی برشی وارده از مقدار برش مقاوم تیرچه کمتر است، مگر در تکیه گاه ها. بنابراین نیازی به دوبل میلگرد جان و یا انواع دیگر تقویت در موارد عمومی  جایزنیست. درآدرس ودیو روش استفاده از جداول سقف کرمیت را برای مهندسین محاسب روش محاسبه برش به صورت کامل آمده.

جداول چاپ شده توسط این شرکت در دسترس تمامی مهندسین محاسب و مشاور برای تعیین مساحت فولاد بال تحتانی و فوقانی و میلگرد جان می باشد. این جداول با تطابق با آئین (AISC(LRFD, ASD طراحی و برای بارگذاری های مختلف تنظیم گردیده . در صورتیکه هر گونه سوالی در این مورد باشد بخش فنی این شرکت آماده همکاری و پاسخگویی و مشاوره در طراحی به صورت رایگان برای همکاران مشاور ومهندسین محاسب می باشد.

نشریه نشریه-151-سازمان-مدیریت1 را  نیز ببینید.

استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت

سخن آخر:

سخن آخر آنکه در وضعیت موجود بعضا اعتبار و مبنی قرار دادن آئینامه ها واستانداردها مورد توجه مهندسین قرار نمی گیرد . مبنای باورها و قضاوت های شخصی در طراحی بعضا همراه با هزینه و خطر خواهد بود. قضاوت های مهندسی اگرچه بسیار مهم است اما برای تطبیق آن با یک پایه علمی راهی است که یک مهندس باید طی کند. ما به عنوان مهندس یک محدوده حرکتی داریم که حد پائین آن امنیت و حد بالای آن اقتصاد است. آئین نامه و استاندارد مرز حد پائین را تعیین می کند و حد بالا بوسیله دانش و اخلاق مهندسی تعیین می شود. وظیفه ما هرچه نزدیک کردن حد بالا به حد پائین و ایجاد یک باند کم عرض و خارج نشدن از این دامنه عمل است. زیان عمل نکردن به این روش مستقیما متوجه مردم و جامعه می شود.

لطفا مارا از نظرات خود بهره مند سازی.

توجه:جداول و مشخصات صفحات زیر فقط جهت راهنمائی است و باید به تائید مهندس مشاور ویا محاسب برسد

تیرچه کُرمیت در اسکلت فلزی:

جزیئات اتصال تیرچه کُرمیت به سازه فلزی-جدول طراحی تیرچه کُرمیت-مخصوص مهندسین محاسب
جزیئات اتصال تیرچه کُرمیت به سازه فلزی- استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت -کرمیت پارس

 

جدول نمونه طراحی-جدول طراحی تیرچه کُرمیت- مخصوص مهندسین محاسب
جدول نمونه طراحی-جدول تیرچه کُورمیت برای مهندسین محاسب – کرمیت پارس

استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت-کرمیت پارس

تیرچه کُرمیت در اسکلت بتنی :

جزیئات اتصال تیرچه کُرمیت به سازه بتنی-جدول طراحی تیرچه کُرمیت-مخصوص مهندسین محاسب
جزیئات اتصال تیرچه کُرمیت به سازه بتنی-استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت

برای مشاهده ودیو و جزئیات کامل اتصال تیرچه کُرمیت به سازه بتنی و فلزی کلیک کنید.

جداول تیرچه کورمیت برای مهندسین محاسب-کرمیت پارس

توجه:

  • ،بجای پلی استایرین ، به ازدیادحجم بتن درجان تیرچه و همچنین زیبائی اجرا کمک می کند. ودیو استفاده از این قالب پلیمری را ببینید.
  • در سازه فلزی ،بال فوقانی حداقل 12 سانتیمتر کوتاهتر گرفته شود.(برای جاگذاری راحت تیرچه ها)
  • در سازه فلزی و یا بتنی ،وقتی که از شمع در زیر تیرچه استفاده نمی شود، حتما آرماتورهای حرارتی به تیرچه خال جوش شوند.
  • در اجرای با شمع  نیازی نیست که حرارتی عمود بر تیرچه ها  به تیرچه  جوش شود وباسیم میتواندبسته شود.
  • در مورد اخیر و در سازه بتنی ،تعداد شمع های زیر تیر بتنی را در جهت تحمل بار سقف افزایش دهید.
  • در اجرای با شمع  نیازی نیست که حرارتی عمود بر تیرچه ها  به تیرچه  جوش شود وباسیم میتواندبسته شود.
  • در سازه بتنی وقتیکه تیرچه کُرمیت امکان ورود به شبکه خاموت تیر بتنی را دارد،یکی از گوشه ای تیرچه باید حالت کشوئی داشته باشد. شاید شبیه شکل زیر:
"تیرچه
  • حرارتی  فقط عمود بر تیرچه ها(استانداد 12977 استاندارد12977-تیرچه و سقف کرمیت) به تیرچه ها خال جوش  شود.
  • در تیرچه هائی که از شمع زیر تیرچه استفاده می کنند نیازی به ج.ش نیست و بستن با سیم کافی است.

در سازه های بتنی استفاده از شمع در زیر تیرچه کُرمیت مقرون به صرفه است. پیشنهادات در این مورد به شرح زیر است:

استفاده از شمع زیر تیرچه کُرمیت- طراحی تیرچه کرمیت- مخصوص مهندسین محاسبا استفاده از کتاب جداول تیرچه کُرمیت – کرمیت پارس

جداول تیرچه کورمیت برای مهندسین محاسب-کرمیت پارس

به توضیحات زیر توجه فرمائید:

"استفاده

موفق باشید.