پیچ و مهره ای اعلاء برای مهندسین کانادا

تیرچه کرمیت با مهر استاندارد ،# سقف کرمیت با مهر استاندارد، # تیرچه کرمیت ،# تیرچه کرومیت ، # تیرچه کورمیت ، # سقف کرمیت ، # سقف کورمیت  آ# تیرچه فلزی  ،# تیرچه فولادی ، # خرپای فولادی، # پرلین سقفی

تیرجه کرمیت با مهر استاندارد
تیرجه کرمیت با مهر استاندارد

پیچ و مهره ای اعلاء برای مهندسین کانادا

پیچ و مهره ای اعلاء برای مهندسین کانادا – High Strength Bolting for Canadian Engineers  پیچ و مهره ای اعلاء برای مهندسین کانادا آئین نامه ای است که شاخه کانادائی  AISC  تدوین و منتشر نموده.شرکت کرمیت پارس برای آشنائی مهندسین ایرانی با آئین نامه های کشور کانادا این نشریهHighStrengthBolting for canadian engineers آئینامه پیچ و مهره اعلا برای مهندسین کانادا را در اختیارهمکاران قرار می دهد. اگرچه  این جزوه بسیار شبیه راهنمای شماره 17 آئین نامه AISC نهائی 9-2-98کتاب کامل پیچ در مورد پیچ ومهره آعلاء می باشد.

این نشریه شامل کلیه مسائل در مورد طراحی و نصب و نظارت در مورد پیچ و مهره ای اعلاء برای مهندسین کانادا می باشد.

از نظر اصولی دو نوع اتصال ­دهنده (fastener) در سازه­های فولادی بکار می­رود. پیچ و جوش. معمولاً هر دو آن­ها بکار می­رود و در بعضی مواقع هر دو نوع در یک اتصال بکار می­روند. برای خیلی از اتصالات، معمول است جوش را در کارخانه و برای وصل اعضاء اتصال به کار می برند.  سپس با پیچ در کارگاه نصب صورت گیرد. جوشکاری نیازمند وسائل و ابزار قابل­توجهی، مانند تخصص کارگران است و نظارت بر جوش­ها نیز نسبتاً دشوار می­باشد. از طرف دیگر، پیچ یک قطعه ساخته شده کارخانه­ ای است و با وسائل مختصری قابل نصب می باشد. فقط پرسنل نصب و نظارت به آموزش ­های نسبتاً مختصری نیازمند هستند.

پیچ و مهره ای اعلاء برای مهندسین کانادا – High Strength Bolting for Canadian Engineers

آشنائی:

مهندسین مسئول طراحی باید با رفتار پیچ و جوش آشنا باشند . آنان باید بدانند که چگونه به طراحی اتصالات با استفاده از این اتصال دهنده ­ها بپردازند. طراحی و مشخصات جوشکاری و روش نظارت بر آن معمولاً با انتخاب روش­های استاندارد و آئینامه­ ها مورد قبول می­باشد. از سوی دیگر، طراحی و مشخصات اتصال پیچی نیازمند مهندسی است که با انتخاب نوع اتصال ­دهنده بداند چگونه آن­ها را بکار برد و به تعیین روش­های نصب و نظارت بپردازد. بنابراین مهندس باید راجع به پیچ­های اعلاء اطلاعات مناسبی داشته باشد. هدف این جزوه، ارائه اطلاعاتی لازم به مهندسین جهت انتخاب پیچ و مهره اعلاء است. ضمنا مشخص نمودن روش­های نصب و نظارت و روش­های طراحی اتصال است.

پیچ ممکن است پیچ معمولی (نرمه) و یا پیچ اعلاء باشد. اگرچه هر دو مورد توضیح داده خواهد شد. ولی تاکید بر پیچ اعلاء خواهد بود.

 

تاریخچه:

در وهله اول و در سال­های اولیه استفاده  از سازه های فولاد، برای اتصالات پرچ به کار می­رفت.

پیچ­ های نرمه نیز چنین بود. در مورد پیچ­ های اعلاء اولین تحقیقات گزارش شده مربوط به سال 1934 می­باشد. که در مورد پیچ ­های با حداقل مقاومت جاری شدن بوده که می­توانست جلوی لغزش (Slip) در اتصال را بگیرد.

در سال 1974 کمیته:               Research Council on Riveted and Bolted Structural Joints (RCRBSJ)

شکل گرفت. این کمیته مسئول تحقیقات پیچ ­و مهره اعلاء گردید. و اولین نشریه خود را در سال 1951 به چاپ رسانید. این کمیته امروز بنام

Research Council on Structural Connections (RCSC) شناخته می­شود.

بهمراه این تحقیقات که در آمریکا صورت می­گرفت، در انگلیس و آلمان و سایر کشورهای اروپایی و ژاپن و سایر نقاط، تحقیقات در  مورد پیچ ­و مهره اعلاء دنبال می­شد.

پیچ ومهره آعلاء

برای دانلود فایل نهائی 9-2-98کتاب کامل پیچ کلیک کنید.

برای مطالعه متن اصلی این آئین نامه  اینجا مراجعه فرمائید.

 

.با ما تماس بگیرید و با سوالات و نظرات خود ما را تشویق کنید

 Contact us and encourage us with your questions and comments

جی میل و واتس آپ کرمیت

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X