طراحی تیرچه کُرمیت مخصوص مهندسین محاسب

 

# تیرچه کرمیت  # تیرچه کرومیت  # تیرچه کورمیت  # سقف کرمیت   # سقف کورمیت  # تیرچه فلزی  # تیرچه فولادی  # خرپای فولادی # پرلین سقفی

طراحی تیرچه کُرمیت مخصوص مهندسین محاسب

طراحی تیرچه کُرمیت مخصوص مهندسین محاسب  که در راستای اعتلای دانش فنی اجرای سقف های کُرمیت مطالب و جداول زیراز سوی شرکت کرمیت پارس  تقدیم  همکاران مهندس محاسب و پیمانکاران محترم می گردد.

کتاب جداول چاپ شده از سوی این شرکت نیزمطابق با آئین نامه AISC a360-16w-rev-june-2019 می باشد خواهشمند است از مصرف فولاد اضافی خودداری فرمائید. ضمناً میلگرد های 16 Φ و 18 Φ موجود در ایران بعضا از نوع A3 f بوده و بر اساس استاند ارد 12977 غیر قابل جوشکاری هستند. از مقاطع معادل به صورت نبشی استفاده فرمائید. مهندسین محترم محاسب می توانند سوالات فنی خود را با شماره واتس آپ  شرکت کُرمیت پارس 09123454604 ارسال  و یا سوال نمایند. 

مهندسین محاسب درطراحی تیرچه کُرمیت بر اساس جداول محاسباتی از مشاوره کاملا رایگان ما استفاده فرمائید. 

مشاهده ویدیو مربوط به استفاده از جداول سقف کُرمیت Final –  بسیار مناسب است.  .وییو های مربوطه را درشبکه  آپارات  می توانید مشاهده کنید.

برای مشاهده  و برداشت ازجزئیات اتصال تیرچه کرمیت در سازه بتنی و فلزی  مطابق با آئین نامه  ACI, ASCE در بحث یکپارچگی ساختمان (Integrity)به ودیو جزئیات اتصال تیر چه کرمیت به اسکلت بتنی و فلزی   اینجا مراجعه فرمائید.

   مهندسین محاسب عزیز:

 تعدادی از مشتریان پس از دریافت نقشه های محاسباتی جهت خرید تیرچه به این شرکت مراجعه می نمایند. بعضاً با مسائلی در دستورالعمل های اجرای سقف کُرمیت و همچنین نقشه های ساخت مواجه می شویم . این نکته ما را بر آن داشت تا ضمن بیان نکات فنی، یک فرمت استاندارد جهت استفاده مستقیم خدمتتان تقدیم کنیم . امیدواریم که از بازخوردها و انتقادهای شما در این مورد بهره مند شویم.

      این شرکت  تیرچه  کُرمیت را طی چهل سال طراحی و به بازار عرضه نموده و مراحل تکامل آنرا همراهی کرده . در تدوین آئین نامه و استاندارد آن عضویت و دخالت مستقیم داشته است. بنا براین لازم می داند نکاتی را در مورد طراحی تیرچه کُرمیت مخصوص مهندسین محاسب و نکات آئین نامه و استاندارد آن به عرض همکاران برساند:

ورق سخت کننده:

بعضاً دیده شده که ورقی به نام ورق سخت کننده در وسط تیرچه های کُرمیت استفاده می شود. واقعاً مفهوم سخت کننده چیست؟. مبنای محاسباتی استفاده از آن کجاست؟ .  عده ای ازتولید کنندگان  تیرچه کُرمیت یک قطعه ورق به صورت عمود بر بال تحتانی و در امتداد جان در وسط تیرچه به طول حدود 30 تا 40 سانتی متر(شبیه ورق برشگیر) به این عنوان استفاده می کنند . مشخص است که این ورق کمکی به برش در جان نمی کند، چون معمولاً برش زیادی در وسط تیرچه نیست. این طول تقویتی به خمش هم کمک نمی کند. در آئینامه واستاندارد کُرمیت نیز این موضوع نیامده. پس مبنای استفاده ندارد.

تیرچه کُرمیت دوبل:

استفاده از تیرچه کُرمیت دوبل: در تیرچه های بتنی و براساس نشریه مربوطه، استفاده از تیرچه دوبل برای دهانه های بالاتر از هفت متر برای تیرچه بتنی الزامی دانسته. دلیل این موضوع روشن است . چراکه در پاشنه بتنی تیرچه فضای کافی برای آرماتورها، با احتساب فاصله میلگردها از هم و ضخامت پوشش بتن وجود ندارد . نمی توان مساحت زیادی از فولاد را در آن فضای محدود جای داد.  در تیرچه  کُرمیت مهندسین محاسب در نظر دارند که مساحت لازم فولاد این محدودیت را ندارد و هر مقدار لازم باشد می تواند با افزایش عرض و ضخامت آنرا فراهم کرد. البته باید توجه داشت که در مواردی مثل پیش بینی عمل باربری پل ،ازتیرچه (در کنار بازشوهای بزرگ ساختمانی ) و یا بارهای بسیار سنگین و موضعی، بعضاً می توان از دوبل تیرچه کُرمیت نیز مانند یک پل بتنی بهره گرفت.

عرص و ضخامت ورق تحتانی تیرچه کُرمیت:

استفاده از عرض و ضخامت زیاد بال تحتانی و مشخصات بال فوقانی و میلگرد جان خارج از محاسبات فنی.

 تیرچه کُرمیت یک تیر کامپوزیت است که محاسبات یک تیر کامپوزیت یا مرکب عیناً برای آن می تواند صورت گیرد. محاسبه برش وارده بر تیرچه کُرمیت  ساده است و در ساختمان های مسکونی و اداری و حتی تجاری معمولا نیروی برشی وارده از مقدار برش مقاوم تیرچه کمتر است، مگر در تکیه گاه ها. بنابراین نیازی به دوبل میلگرد جان و یا انواع دیگر تقویت در موارد عمومی  جایزنیست. درآدرس ودیو روش استفاده از جداول سقف کرمیت را برای مهندسین محاسب روش محاسبه برش به صورت کامل آمده.

جداول چاپ شده توسط این شرکت در دسترس تمامی مهندسین محاسب و مشاور برای تعیین مساحت فولاد بال تحتانی و فوقانی و میلگرد جان می باشد. این جداول با تطابق با آئین (AISC(LRFD, ASD طراحی و برای بارگذاری های مختلف تنظیم گردیده . در صورتیکه هر گونه سوالی در این مورد باشد بخش فنی این شرکت آماده همکاری و پاسخگویی و مشاوره در طراحی به صورت رایگان برای همکاران مشاور ومهندسین محاسب می باشد.

نشریه نشریه-151-سازمان-مدیریت1 را  نیز ببینید.

سخن آخر:

سخن آخر آنکه در وضعیت موجود بعضا اعتبار و مبنی قرار دادن آئینامه ها واستانداردها مورد توجه مهندسین قرار نمی گیرد . مبنای باورها و قضاوت های شخصی در طراحی بعضا همراه با هزینه و خطر خواهد بود. قضاوت های مهندسی اگرچه بسیار مهم است اما برای تطبیق آن با یک پایه علمی راهی است که یک مهندس باید طی کند. ما به عنوان مهندس یک محدوده حرکتی داریم که حد پائین آن امنیت و حد بالای آن اقتصاد است. آئین نامه و استاندارد مرز حد پائین را تعیین می کند و حد بالا بوسیله دانش و اخلاق مهندسی تعیین می شود. وظیفه ما هرچه نزدیک کردن حد بالا به حد پائین و ایجاد یک باند کم عرض و خارج نشدن از این دامنه عمل است. زیان عمل نکردن به این روش مستقیما متوجه مردم و جامعه می شود.

لطفا مارا از نظرات خود بهره مند سازی.                                                                                                                                                                                            

توجه:جداول و مشخصات صفحات زیر فقط جهت راهنمائی است و باید به تائید مهندس مشاور ویا محاسب برسد

تیرچه کُرمیت در اسکلت فلزی:

جزیئات اتصال تیرچه کُرمیت به سازه فلزی-جدول طراحی تیرچه کُرمیت-مخصوص مهندسین محاسب
جزیئات اتصال تیرچه کُرمیت به سازه فلزی-جدول طراحی تیرچه کُرمیت مخصوص مهندسین محاسب
جدول نمونه طراحی-جدول طراحی تیرچه کُرمیت- مخصوص مهندسین محاسب
جدول نمونه طراحی-جدول طراحی تیرچه کُرمیت  مخصوص مهندسین محاسب

تیرچه کُرمیت در اسکلت بتنی :

جزیئات اتصال تیرچه کُرمیت به سازه بتنی-جدول طراحی تیرچه کُرمیت-مخصوص مهندسین محاسب
جزیئات اتصال تیرچه کُرمیت به سازه بتنی-جدول طراحی تیرچه کُرمیت مخصوص مهندسین محاسب

 برای مشاهده ودیو و جزئیات کامل اتصال تیرچه کُرمیت به سازه بتنی و فلزی کلیک کنید.

توجه:

  • ،بجای پلی استایرین ، به ازدیادحجم بتن درجان تیرچه و همچنین زیبائی اجرا کمک می کند. ودیو استفاده از این قالب پلیمری را ببینید.
  • در سازه فلزی ،بال فوقانی حداقل 12 سانتیمتر کوتاهتر گرفته شود.(برای جاگذاری راحت تیرچه ها)
  • در سازه فلزی و یا بتنی ،وقتی که از شمع در زیر تیرچه استفاده نمی شود، حتما آرماتورهای حرارتی به تیرچه خال جوش شوند.
  • در اجرای با شمع  نیازی نیست که حرارتی عمود بر تیرچه ها  به تیرچه  جوش شود وباسیم میتواندبسته شود.
  • در مورد اخیر و در سازه بتنی ،تعداد شمع های زیر تیر بتنی را در جهت تحمل بار سقف افزایش دهید.
  • در اجرای با شمع  نیازی نیست که حرارتی عمود بر تیرچه ها  به تیرچه  جوش شود وباسیم میتواندبسته شود.
  • در سازه بتنی وقتیکه تیرچه کُرمیت امکان ورود به شبکه خاموت تیر بتنی را دارد،یکی از گوشه ای تیرچه باید حالت کشوئی داشته باشد. شاید شبیه شکل زیر:

"تیرچه

  • حرارتی  فقط عمود بر تیرچه ها(استانداد 12977 استاندارد12977-تیرچه و سقف کرمیت) به تیرچه ها خال جوش  شود.
  • در تیرچه هائی که از شمع زیر تیرچه استفاده می کنند نیازی به ج.ش نیست و بستن با سیم کافی است.

  در سازه های بتنی استفاده از شمع در زیر تیرچه کُرمیت مقرون به صرفه است. پیشنهادات در این مورد به شرح زیر است:

استفاده از شمع زیر تیرچه کُرمیت- طراحی تیرچه کرمیت- مخصوص مهندسین محاسباستفاده از شمع زیر تیرچه کُرمیت- طراحی تیرچه کرمیت- مخصوص مهندسین محاسب .

به توضیحات زیر توجه فرمائید:

"استفاده

موفق باشید.

با ما تماس بگیرید و با سوالات و نظرات خود  ما را خوشحال نمائید اعلام نمائید.

.Contact us and encourage us with your questions and comments

 

جی میل و واتس آپ کرمیت

 

 

Comments (02)

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X