پرسش و پاسخ سقف کرمیت

پرسش و پاسخ سقف کرمیت

سوال:  از چه نوع آرماتورهایی میتوان در تیرچه و سقف کرمیت استفاده کرد ؟

جواب: بر اساس نشریه151 استفاده از آرماتور A3 در تیرچه ها ممنوع بوده ولی در آرماتور حرارتی و ریب ها، آزاد است . در مورد تیرچه ها بهتر است حتی الامکان از آرماتور A1 با قابلیت خم کافی استفاده شود .

استفاده از فولادهای خارجی که کیفیت آنها در جوشکاری و خم کاری نا معلوم است، مناسب نمی با شد .

پرسش و پاسخ سقف کرمیت

سوال: آیا استفاده از آرماتور در تقویت تیرچه مشکلی ندارد؟

جواب: در صورتیکه میلگرد قابلیت جوشکاری مناسب را داشته باشد، در تقویت تیرچه و پلها نیز می توان از میلگرد استفاده نمود و هیچ تفاوتی با سایر تقویت ها ندارد.

سوال: آرماتور منفی چرا در سقف کُرمیت بکار نمی رود؟

جواب: در موردتیرچه و بلوک سنتی هم در نشریه82 و94 استفاده از آن آمده است ولی ما هنوز نفهمیده ایم که علت استفاده از این آرماتور چیست و با دوستان عزیز هم که در جلسات مختلف از جمله ویرایش جدید استاندارد2909 بحث داشته ایم به نتیجه ای نرسیدیم, بهر صورت با توجه به نشریه 151 استفاده از این آرماتور در تیرچه های کُرمیت منتفی است.

پرسش و پاسخ سقف کرمیت

سوال: در مورد محاسبات ورق برشگیر کناری تیرچه ها توضیح دهید:

جواب: برشگیر دو عمل انجام می دهد، با ایجاد مقاومت در مقابل فشار حاصل از رانش افقی پای تیرچه در بال تحتانی کمک می کند و دوم آنکه با وارد شدن در منحنی سهمی برش جان، بخشی از تنش برشی را هم به خود می گیرد. معمولاَ محاسبات خاصی در روی آن انجام نمی شود،چرا که بسیار محافظه کارانه(Over Desig) استفاده میشود. در مورد فشار رانش ایجادشده در تکیه گاه تیرچه ها معمولاَدر اسکلت فلزی و مخصوصاَ در دهانه های وسطی مهم است و بوجود می آید.

پرسش و پاسخ سقف کرمیت

سوال: آیا باید جان تیرچه ها با بتن پر شود؟
جواب: حتماَ و لازم است که درون تیرچه به روشهای مجاز ویبره نیزصورت بگیرد.استفاده از بلوک پلی استایرن روی تیرچه هایی با عرض بال تحتانی 8 سانتیمتر این مشکل را بوجود می آورد که در جان تیرچه ها امکان پر شدن را کم می کند.البته نباید فراموش کرد که عرض 8 سانتیمتربرای تیرچه های کوتاهتر از 4 متر است و معمولاَ برش زیادی در جان نیست و می توان در صورت اجبار با بتن باروانی زیاد تر آن را پر نمود .

پرسش و پاسخ سقف کرمیت

سوال: بریده شدن تیرچه ها و کوتاه کردن آنها امکان پذیر است

جواب: بله، کوتاه و بلند کردن تیرچه ها با رعایت جزئیات ارائه شده در جزئیات اجرائی چاپ شده توسط این شرکت و رعایت نکات محاسباتی (مخصوصاَدر مورد ازدیادطول) امکان پذیر است.

(برای توضیحات بیشتر به جزوه جزئیات اجرای سقف کرمیت و کتاب پرسش و پاسخ مراجعه شود.)

پرسش و پاسخ سقف کرمیت

سوال: اشکالات رایج درساخت واجرا چیست؟
جواب: اشکالات ساخت و اجرا به دو صورت شکلی و ماهوی هستند..اشکالات شکلی مانند عمود نبودن صحفه جان بر بال تحتانی، عدم رعایت خیز متقارن در طول تیرچه، شمشیری شدن تیرچه ها و در اجرا عدم رعایت فاصله تیرچه ها و در نتیجه عدم نشستن بلوکها یا افتادن آنها،جوش ندادن آرماتور حرارتی و ریب و یا در سیستم کامپوزیت کُرمیت عدم نصب یک میلگرد موقت در زیر بال تحتانی و عمودی بر تیرچه ها و جوش موقت آن که باعث پیچیدن تیرچه وعدم زیبایی آنها میشود.

ضمناَ شن زدگی بتن و یا عدم ویبره کافی باعث بدنمایی کار در سقفهای کامپوزیت کُرمیت میشود.

پرسش و پاسخ سقف کرمیت

سوال: محاسباتی بر اساس نرم افزارهای مختلف نشان می دهد که جداول طراحی تیرچه ها که از طرف شرکت کُرمیت چاپ شده، ضعیف است.

جواب: جداول چاپ شده بر اساس بر نامه ای که محاسبات ارائه شده در نشریه151 را دنبال می کند می باشد و ما تمامی تلاش خود را جهت امانت داری بکار برده ایم و بر نامه های رایج طراحی در مورد شرائط خاص تیرچه ها ممکنست جوابگو نباشد و در این مورد نشریه151 ملاک طراحی است.

برای توضیحات بیشتر به  ” کتاب پرسش و پاسخ سقف کُرمیت ” و نشریه 151 رجوع نمایید.

برای دانلود فایل این کتاب  پرسش و پاسخ سقف کرمیت اینجاask&. کلیک کنید.

برای دانلود نشریه 151 اینجاCode151.pdfکلیک فرمائید.

برای دانلود استاندارد Microsoft Word – 12977 اینجا کلیک کنید.

برای استفاده از منابع می توانید به آدرس aisc.org ,  و یا ACI.org  مراجعه فرمائید.

گالری تصاویر- شرکت کرمیت پارس

 

صفحات: 1 2